Dużo sklepów proponuje zarówno grzejniki jak i komponenty do nich, więc grzałki. Grzałki, jako urządzenia służące do grzania pojawiają się z reguły jako część urządzenia technicznego. W myśl tego pojęcia, grzałki są to części wymienne do grzejników, i poza tym nie wyłącznie do nich. Funkcjonuje mnóstwo rodzajów grzałek. Grzałki stosuje się nie tylko do układów podgrzewania domu, ale również do ogrzewania i przegotowywania wody pitnej, do ocieplania wody w termach, inaczej tak zwanych bojlerach. Grzejniki łazienkowe są niemal tradycyjnym elementem polskiej łazienki.

Ogrzewają pomieszczenie, przydają się jako suszarka do delikatnej garderoby i bielizny oraz spełniają funkcję ozdobną. Da się korzystać z ich sporej ilości plusów przez cały rok pod warunkiem, iż zamontujemy w nich dodatkową grzałkę. Dobierając grzałki do tego typu sprzętu jak grzejniki powinno się pamiętać o kilku głównych zasadach. Zaleca się, by moc grzałki tworzyła większość mocy kaloryfera przy stosownych parametrach (temperatura wody zasilającej grzejnik w stosunku do ciepła wody odpływającej z grzejnika i ciepła tlenu w dogrzewanym pomieszczeniu). Grzałki elektryczne zdołamy wykorzystać we wszystkich drabinkach łazienkowych, jakich końcówki instalacyjne są wyposażone w gwint wewnętrzny, co jest współcześnie standardem na europejskim rynku. Większość dostarczanych na rynku grzałek ma regulację ciepła czynnika grzewczego.

Ustawienia ciepłoty możemy dokonać za pomocą regulatora bądź przycisków w zależności od producenta. Dostrojona ciepłota czynnika grzewczego jest inna aniżeli temperatura powierzchni grzejnika w głównej mierze w jego górnych partiach. Jest to podyktowane umieszczeniem receptora temperatury w spodniej partii grzałki.